Víchrica

Vietor, rovnako ako voda a oheň je pomocníkom človeka, ale tiež ničiacim živlom. Rýchlosť vetra je možné klasifikovať dvoma spôsobmi :
presným určením rýchlosti vetra (km/h, m/s),
odhadom pomocou Beaufortovej stupnice.

Víchrice sa vyskytujú prevažne v horských oblastiach. Vrch Polom s výškou 1010 m.n.m možno k týmto oblastiam zaradiť. Vietor v priestoroch lomu niekedy dosahuje podľa Beaufortovej stupnice rýchlosť 70 – 90 km∙h-1, čiže má charakter búrlivého vetra až víchrice. Prevádzky lomov sa prakticky nemajú ako brániť voči vetru. Tento typ udalosti má nepriaznivé účinky najmä na pásové dopravníky. Vietor s prítomnosťou dažďa spôsobuje, že spodný pás dopravníka je mokrý a na hnacom valci sa prešmykuje, čo znemožňuje chod dopravníka. Prevádzka dopravníka je v tom prípade zastavená. Ak vietor dosahuje mimoriadnu rýchlosť, prevádzka je zastavená i bez prítomnosti dažďa.

V lome Kosová, môže víchrica spôsobiť pád stromov na etáže, ktoré môžu znemožniť prístup k miestam ťažby. Vyvrátené stromy sa pomocou ťažkej techniky odstránia alebo je privolaná údržba lomu, ktorá popadané stromy popíli.